Aleksandar Đermanović, izvođač na Beethoven maratonu

Posted on Posted in Beethovenov klavirski maraton

photo by: Srdjan Pabllo Doroski

Aleksandar Đermanović je pijanist trenutno na doktorskom studiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu pod mentorstvom dr. Doriana Leljaka. Prethodno je završio specijalistički studij u Salzburgu na Mozarteumu u klasi profesora Jacquesa Rouviera kao i magistarski studij i prestižni studij Artist diplome na Kraljevskom muzičkom koledžu u Londonu u klasi profesora Iana Jonesa i Dmitria Alexeeva. Tijekom školovanja bio je dobitnik pune RCM stipendije (Royal College of Music), pune ABRSM stipendije, kao i podrške Lee Abbey nagrade i Henry Wood fonda. Također je bio stipendista Gary and Eleanor Brass i Leverhulme Postgraduate Studentship. Nakon studija bio je zaposlen kao asistent (Junior Fellow) na Kraljevskom koledžu nakon što mu je dodijeljena Anthony Saltmarsh asistentura za klavirsku saradnju za godinu 2015/16. Bio je izabran za Park Lane umjetnika za 2016/17 godinu sa violinistkinjom Eunsley Park. U Srbiji je završio osnovni i magistarski studij u klasi profesora  dr. Doriana Leljaka na Akademiji umetnosti u Novom Sadu gdje trenutno radi kao viši stručni suradnik. Završio je nižu i srednju muzičku školu Isidor Bajić u klasi profesorice Tatjane Vukmanović koju je upisao kada je počeo svirati klavir s 11 godina.

Aleksandar je nastupao u salama širom Europe: Rachmaninoff sala (Moskva), U Londonu u salama poput: Royal Albert Hall, Wigmore Hall, Steinway Hall, Purcell Room u Queen Elisabeth Hall, Cadogan Hall, St. Martin’-in-the-Fields, Francuski institut (Koncert je snimao BBC3 radio), Amaryllis Flemming Concert Hall, Pump-room Hall (Bath), Assembly Hall (Tunbridge Wells), Assembly House (Norwich),  koncertnim dvoranama u Skanderborgu i Viborgu u Danskoj, u Beogradu u Velikoj Sali Kolarčeve zadužbine itd. Nastupao je sa orkestrima poput Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra, Youth Musicians Symphony Orchestra, City of Rochester Symphony Orchestra, Lokrian ansamblom, Vojvođanskim simfonijskim orkestrom,  Simfonijskim orkestrom Akademije umetnosti kao i Kameratom Akademikom.

Osvajao je nagrade na međunarodnim i domaćim natjecanjima za solo klavir, kao komorni muzičar i kao kompozitor poput:  2017. – Citta di San Donna di Piave (Italija) – 3. nagrada; 2015. – Sheepdrove Intercollegiate Piano Competition (Engleska) – 3. nagrada;, 2011. – Memorijal Dr Vojislav Vučković (Beograd) – 1. nagrada;, 2008. – Memorijal Isidor Bajić (Novi Sad) – 1. nagrada; 2008. – Međunarodni festival slavenske muzike (Moskva) – Laureat drugog stupnja, jedini nagrađeni na cijelom natjecanju u svim kategorijama; 2006. – Šabac internacionalno takmičenje – 1. nagrada; 2006., 2007. i 2008. – 1. nagrada i titula Laureata na Republičkom takmičenju u Beogradu kako solistički tako i u komornim sastavima; 2005. – Deca kompozitori SCG – 1. nagrada.

Aleksandar je gostovao na RTS2 u emisiji Ad libitum i na RTV u emisiji Novosadske razglednice. Kao predstavnik EPTA Srbije, njegova kompozicija treba biti izdana u Londonu od Faber Music izdavačke kuće. Kao kompozitor, sudjelovao je na tečaju kod Aleksandre Vrebalov i njegov puhački kvintet je premijerno izveden u Gradskoj kući grada Sombora i u galeriji Pavla Beljanskog u Novom Sadu i puštana je na RTV radiju. Svirao je u Francuskom institutu kao jedan od 6 izabranih studenta i Kraljevskog muzičkog koledža u Londonu i Superior Akademije u Parizu na koncertu koji je sniman i prenošen od strane radija BBC3. U Londonu je nakon koncerta sa YMSO, sa dirigentom Jamesom Blairom izdan CD od strane menadžmenta St. John’s Smith Square koncertne dvorane 2016. godine sa Prokofjevim trećim klavirskim koncertom.

1. je nastupio kao zamjena u posljednjem trenutku na koncertu sa Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra izvodeći Chopinov prvi klavirski koncert sa dirigentom Neil Thomsonom.

U prosincu 2018. godine je nastupao na Gala otvaranju IX Memorijala Isidor Bajiću  Novom Sadu sa Vojvođanskim simfonijskim orkestrom i dirigentom Gianlucom Marcianom izvodeći treći klavirski koncert Sergeja Prokofjeva. U veljači 2019. je nastupao u regularnoj sezoni Royal Tunbridge Wells u Engleskoj sa RTWSO i dirigentom Nielom Thomsonom izvodeći prvi klavirski koncert Johanesa Bramsa.

Koncerti u 2020. uključuju koncert na NOMUSu izvodeći Beethovenov peti klavirski koncert sa Wiener Kammersymphonie, kao i Lizstov drugi klavirski koncert u okviru sezone Vojvođanskog simfonijskog orkestra.