16. travnja 2020.g.

Posted on Posted in Karantena

Što raditi doma?, studentica Anamarija Maršić, Odsjek za kulturu, medije i menadžment

 

Ormari su zamijenili ulice + blokove zgrada, studentica Irena Boćkai, Odsjek za kazališnu umjetnost, MA Neverbalni teatar

Fotografiju provlačim kroz filtar = proza? ne sjećam se više – a prošlo je manje od jednoga sata – od kad sam uređivala fotografiju snimljenu odozdo – ponovno sam počela piti kavu s cimetom umjesto šećera ali slatko je rutina = rutina koju ipak crpim iz dnevne čaše vina – ali najprije trening a onda doza proteina = mango okus X teorija velikog praska

 

Z.K. Zapisi iz izolacije (br.4)

Šteta što nam je promakla knjiga Jean Delumeaua „Strah na Zapadu“, objavljeno davne 1978. godine, u kojoj se ovaj veliki historičar religije,  između inih stvari, referirao i na društvene posljedice različitih epidemija, kuge, kolere…  Nažalost,  ta knjiga u našoj je  akademskoj zajednici prošla  prilično nezapaženo. Tada kada je bila objelodanjena nismo je nešto previše ozbiljno shvatili, jer da jesmo  onda  bi nam danas  mnoge stvari bile puno jasnije i razumljivije.  Od samoga ponašanja  vlasti, koja  uvijek pokazuje prvotni nemar u pogledu preuzimanju potrebnih mjera za suzbijanje epidemije.  Doduše, i za  takvo  nešto ležernije ponašanje vlasti  moguće je pronaći opravdanje, jer kao vlast ne samo što ne želi  izazivati paniku među stanovništvo, već ona, isto tako,   ne želi naglo   prekinuti sve ekonomske odnose sa drugima… Nadalje, vlast polazi od opće poznate teze da   nitko od njenih podanika  nije sretan  živjeti u  izolaciji,  pod posebnim režimom. Narod ne voli  mijenjati svoje uobičajene  životne navike, ali kada se živi u izolaciji, onda se od tih navika, htjeli mi to ili  ne,  mora odustati. Odjednom, preko noći, u našim životima, ništa više neće biti isto. Sve ono što je još jučer bilo jednostavno, sada postaje komplicirano,   od  toga kako nabaviti hranu, kako poslovati, kako se družiti…  Vlada opća nesigurnost, koja ne proizlazi samo iz nazočnosti bolesti, već iz „uništenja svih onih elemenata koji su činili svakodnevno okruženje“.  Nije jednostavno prihvatiti novi oblik egzistencije. Ukinuti su, kako kaže J. D., svi prepoznatljivi okviri. „Prestanak svih uobičajenih aktivnosti, tišina grada, usamljenosti u bolesti, anonimnost  smrti, ukidanja kolektivnih obreda radosti i žalosti – sve te brutalne raskide sa svakodnevnim običajima prati i radikalna nemogućnost svakog poimanja budućnosti. Inicijativa je u potpunosti prepuštena kugi (covidu-19- op. Z.K.)“.

Isto tako, na početku,  vlast posebnu pozornost posvećuje  stupnju smrtnosti, i sve dok je  taj postotak relativno nizak,  vlast se nada da će se epidemija povući sama od sebe.  Naravno da se iza ovih za javnost relativno prihvatljivih razloga kriju i neke drugi razlozi. Naime, „legitimni strah od kuge činio je da se što je moguće duže odlaže trenutak istinskog suočavanja s njom. Liječnici i vlast su, prije svega,   nastojali zavarati sami sebe. Umirujući stanovništvo, razuvjerili su sami sebe“. Svaka sličnost sa svim ovim  našim raznim  stožerima, i onim nacionalnim,  i onim regionalnim,  namjerna je.

I u 16. stoljeću liječnici su, za vrijeme prave kuge, baš kao što to razni uvaženi eksperti, stručnjaci, čine i danas,  isprva govorili: „nije to baš prava kuga“, „ovo je neka uobičajena bolest“ , to je samo  „periodična groznica“… Treba se samo prisjetiti onoga nesretnog beogradskog liječnika, koji je ne tako davno, još krajem veljače,  rekao da je covid-19  „najsmješniji virus“ u povijesti medicine, i da on ne razumije zašto se ljudi ne bi mogli  slobodno kretati i  putovati,  te da je taj „smiješni virus“ za žene  posvema bezopasan i da je upravo sada pravo vrijeme da se krene u  shoping-turneju  na sjever Italije, koja već u to vrijeme bilježi enormni broj zaraženih i umrlih.   I sve   je to slušao i predsjednik te države i slatko se smijao mišljenju ovoga neobičnog eksperta.  Doduše, kasnije kada se pokazalo da je u pitanju vrlo opasni  virus i kada je epidemija stigla i na ove prostore,   onda nas je   taj nesretnik pokušao  uvjeriti   da  sve to što je još  donedavno  govorio nije mislio ozbiljno, odnosno da je sve to činio jer je, prije svega, želio umiriti uplašenu javnost. Postoje takvih  „veselih izjava“ javnost će kudikamo lakše   prihvatiti i  policijski sat, i vojsku na ulicama, i opsadno stanje

Građani se uvijek, u prvim danima epidemije,  ponašaju neodgovorno, jer nikako ne žele  povjerovati  u onaj najgori mogući scenarij. Jednu takvu epizodu o ponašanju neodgovornih građana opisao je i njemački pjesnik J. Heine,  1832. godine, kada se zatekao u Parizu na početku velike epidemije kolere: “Kako je bio dan polovice  uskršnjeg posta i budući da je vrijeme bilo ugodno i nadasve sunčano, Parižani su u još većem broju izašli i veselo se komešali po bulevarima na kojima su se čak mogle vidjeti i karnevalske maske koje su parodirale bljedilo bolesnih ljudi, podsmjehujući  se strahu od kolere pa i samoj bolesti. Iste večeri,  narodne su  zabave  bile s posjećenije no ikada do tada“.  I tada je narod, baš kao i danas,  bio sklon vjerovati da su sve te vijesti o karakteru  epidemije najobičnija  izmišljotina vlasti, policije…, i da se iza tih vijesti kriju neke „opasne  namjere“.

No, kada se pokaže da su  te vijesti ipak  utemeljene, onda se u najveći dio stanovništva uvuče nemir, koji se rješava bijegom iz gradova. Prvo počnu bježati oni najbogatiji, a  njih polako počne slijedi i ostali dio stanovništva.  Naravno, i onda se bježalo prema  selu.  I,  u onim vremenima izdavale su se razno razne propusnice. I ondašnji službenici imali su pune ruke posla. I tada su gužve pred šalterima bile  posvema normalne pojave.  A i ondašnje  selo nije baš  s nekim velikim oduševljenjem dočekalo svoje  nove stanovnike. Seljani su iskazivali veliki stupanj nepovjerenja prema ovim koji su pobjegli iz grada.   Postoje dokumenti, zapisi, gravire  iz kojih je i više nego vidljivo  da su građane  seljane dočekivali neprijateljski. I oni su bili svjesni da se radi o opasnoj bolesti i da su ti njihovi  novi sumještani potencijalni prenositelji zaraze. Nitko ne voli  one kužne oko sebe. Daleko im kuća!

A od pola milijuna stanovnika Londona, njih 200 000 , sredinom 17. stoljeća napustilo je London, tako što su otišli na  selo. Mnoge su kuće ostale potpuno prazne. Preko noći gradovi su  nenormalno utihnuli. „Sve kronike kuge posebno naglašavaju i prekid svih zanatskih i trgovačkih aktivnosti, zatvaranje radnji pa čak i  crkava (bilo bi dobro da je te kronike čitao i  onaj nesretni splitski župnik- op. Z.K.), prekid svakog vida razonode, prazne ulice, opustjele trgove i tišinu zvonika. Odsječeni od ostatka svijeta, stanovnici su se i unutar tih ukletih gradova udaljili jedni od drugih (danas se to zove držanje nužne „socijalne distance“, koja bi trebala iznositi najmanje  2 metra – op. Z.K.) iz straha da će se, međusobno zaraziti, izbjegavajući čak i prozore  da otvore, a kamoli da izađu na ulicu. Trude se izdržati, zatvoreni u svoje domove, sa zalihama koje su uspjeli napraviti (u tim kronikama nije moguće pronaći koji su to prehrambeni  i ini  artikli  bili najtraženiji – op. Z.K.). Ukoliko se ipak mora izaći i nabaviti ono najosnovnije, to se čini uz sve moguće sigurnosne mjere. Kupci i prodavatelji najosnovnijih namirnica pozdravljali su se samo iz daleka, preko široke tezge koja ih je razdvajala…

Prinudno zatvaranje jednih i dobrovoljna samoizolacija drugih samo pojačavaju prazninu i tišinu koje su zavladale gradom,“ gdje ta tišina, ta praznina  našu budućnost  čini  još više prijetećom, neizvjesnijom, nesigurnijom… Stoga bi već sada trebalo početi razmišljati i o nekim drugim mogućim scenarijima naše budućnosti. Naime, život u bolnicama, život u izolaciji nije nikakva  izgledna perspektiva.

Jer, nikako ne bih želio da netko od mojih nasljednika bude prisiljen  čitati neki nastavak knjige Karl-Markus-Gaussa,  „Europljani u izumiranju“!

 

Ograničenost u vremenu i prostoru, studentica Nikolina Vidaković, Odsjek za kulturu, medije i menadžment

Virtualno dignimno čaše, studentica Martina Dasović, Odsjek za kulturu, medije i menadžment

Podijeli...