Komunikacijski aspekti kostimografije s klasifikacijskom analizom načina dizajniranja kazališnih kostima

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_UNIOS projekti

Voditelj projekta: izv. prof. artJasmina Pacek

Sastavnica predlagatelja: Umjetnička akademija u Osijeku

Gost istraživač: Ivan Fuller

Institucija gosta istraživača:   Rider University, Westminster College of the Arts, Lawrencewille, NY, SAD

Opis projekta

Evidentan je globalni nedostatak sistematiziranog znanja i klasifikacije načina dizajniranja kazališnih kostima i njihovih komunikacijskih svojstvima,  koji bi rezultirao visokoškolskim  udžbenikom  što bi bio značajan doprinos za razvoj umjetničko-istraživačke i interdisciplinarne metodologije kostimografije, kao i teatrološke analitike  kazališne likovnosti.  Cilj ovog rada  bio  je postaviti  novu klasifikaciju koja predstavlja sistematizaju načina dizajniranja kazališnih kostima. Hipoteza je da osnovno klasifikacijsko  načelo kazališnog kostima  može biti   komunikacijskog  aspekta kao što je  prisustvo/vidljivost/prepoznatljivost epohe/tradicije/supkulture u kostimu pri čemu se dobiva pet kategorija: poštivanje epohe, prepoznavanje epohe, mješanje epoha, bezvremenski i svevremenski kostim.