Join the Revolution – predavanje prof.dr.sc. Dietera Merscha, Umjetnička akademija, Zürich (ZHdK)

Posted on Posted in Glazba_obavijesti, instrumentalne_obavijesti, Kazaliste_obavijesti, kreativne_teh_obavijesti, Kultura_kreativne_obavijesti, Leonardo aktivnosti, Likovni_obavijesti, Obavijesti

Utorak, 26. studeni u 16.30 sati,

Salon Akademije za umjetnost i kulturu,

Trg Sv. Trojstva 3, Osijek

Prof.dr.sc. Dieter Mersch, Umjetnička akademija, Zürich (ZHdK)

Što je to umjetničko istraživanje?

Koncept umjetničkog istraživanja izazivao je brojne rasprave tijekom više od dva desetljeća, ne samo u umjetničkim školama koje su imale doktorske studije za umjetnike, nego i u estetici i teoriji umjetnosti. Rasprave o važnosti umjetničkih istraživanja nimalo ne iznenađuju jer se tradicionalno smatra da umjetnost zauzima posebno mjesto u proizvodnji specifičnih oblika spoznaje. Međutim, suprotno onima koji zagovaraju blisku suradnju umjetnosti i znanosti, a time i konkretne projektne pristupe, ovo predavanje bit će više filozofski usmjereno i bavit će se temeljnim epistemološkim pitanjima. Ona glase: na koji način nam umjetnost pruža jedinstvena znanja ili uvide koji se nikako drugačije ne mogu steći? Što za umjetnost znači praksa prepoznavanja (Erkenntnis)? Je li moguće definirati koncept umjetničkog istraživanja s obzirom na estetske prakse? Da bismo shvatili posebnost “umjetničkog epistema“, teza će biti da trebamo gledati sličnosti između umjetnosti i filozofije, a ne umjetnosti i “instrumentalnih” znanosti.