3. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju

Posted on Posted in Razno, Znanost / istraživanja / centri

                                                                              Akademija za umjetnost i kulturu                                                               English
Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
organizira i poziva Vas na
3. Međunarodnu umjetničku i znanstvenu konferenciju
Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
Osijek, 1. i 2. prosinca 2023.

PROGRAM

Pokrovitelj
Osječko-baranjska županija

Suorganizatori (abecednim redom)
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku
Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Bosna i Hercegovina
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Centar za znanstveni rad u Vinkovcima
Kineziološki fakultet u Osijeku, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Muzička akademija Univerziteta Crne Gore
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Partneri
Agencija za odgoj i obrazovanje
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom

Umjetnost, kultura, sport i slobodno vrijeme osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju

KNJIGA SAŽETAKA

Stavljajući u odnos umjetnost, kulturu, sport i slobodno vrijeme, pozivamo umjetnike, znanstvenike i svu zainteresiranu javnost da se priključe radu konferencije i iskažu svoja umjetnička i znanstvena istraživanja, spoznaje, da prikažu djelovanja ili primjere praksi koje su u relaciji s nekim od središnjih pojmova konferencije. Cilj je ove konferencije, naime, potaknuti akademsku zajednicu i društvo u cjelini na promišljanja o prisutnosti, izjednačavanju prava pristupa, sudjelovanja ili korištenja umjetnosti, kulture, sporta i slobodnog vremena osoba s invaliditetom ili djece s teškoćama u razvoju.
Umjetnost u životu osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju promatramo u kontekstu najizvrsnijeg medija i prostora te izražajnog sredstva kojim osobe s invaliditetom iskazuju svoje stvaralačke i kreativne potencijale, kao i vlastite umjetničke dosege. Umjetnost promatramo i kao terapijsko sredstvo osoba s invaliditetom. U kontekstu kulture i osoba s invaliditetom / djece s teškoćama u razvoju važno je naglasiti kako su sve države potpisnice Konvencije o osobama s invaliditetom dužne priznati osobama s invaliditetom pravo na sudjelovanje u kulturnom životu na ravnopravnoj osnovi s drugima te omogućiti uživanje i pristup kulturnim materijalima i dobrima u svim dostupnim oblicima, uključujući pristup televizijskim programima, filmovima, kazalištu i drugim kulturnim aktivnostima i institucijama. Konferencijom želimo potaknuti i omogućiti prikaze istraživanja i prakse o razvoju i korištenju kreativnih, umjetničkih i intelektualnih potencijala osoba s invaliditetom / djece s teškoćama u razvoju. Želimo potaknuti promišljanja i o specifičnim kulturnim i jezičnim identitetima kao što su znakovni jezik ili kultura provođenja slobodnog vremena, što pripada i pravu osoba s invaliditetom na ravnopravan život, poštivanje i uvažavanje posebnosti različitih kultura življenja. U okviru ove konferencije želimo se baviti i pitanjima sporta u kontekstu osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju. Sport i brojni sportski pokreti prisutni su u životima osoba s invaliditetom, baš kao i umjetnost i kultura. U Konvenciji o osobama s invaliditetom istaknuta je i nužnost promicanja sudjelovanja osoba s invaliditetom u redovitim sportskim aktivnostima na svim razinama. Pozivamo stoga znanstvenike da prikažu svoja istraživanja na temu sporta i njegove uloge u životu i slobodnom vremenu osoba s invaliditetom. Konvencija također naglašava važnost osiguravanja djeci s teškoćama u razvoju jednak pristup sudjelovanju u igri, rekreaciji, slobodnim i sportskim aktivnostima, uključujući i one aktivnosti koje su dio obrazovnog sustava, ali i slobodnog vremena.
Svi pojmovi ovogodišnje teme konferencije mogu biti dijelom radnog/obrazovnog vremena, ali i slobodnog vremena osoba s invaliditetom. Slobodno vrijeme u kontekstu teme konferencije promatramo zato kao koncept sastavljen iz više dijelova različitih čimbenika koji ga određuju, opisuju ili su njegov dio. Odabiremo konceptualistički pristup jer slobodno vrijeme ima širok raspon definicija, značenja, vrijednosti, shvaćanja, a na njegovo oblikovanje utječu osobni i društveni stavovi, norme, oblici organizacije, brojni pravni akti koji dijele i vrednuju slobodno vrijeme. Slobodno se vrijeme može istraživati i u okviru različitih oblika organizacije svake individue ili pak različito organiziranih, ponuđenih mogućnosti provođenja slobodnog vremena u organiziranim sustavima ili institucijama s jasno utvrđenom svrhom i ciljem, dakle u oblicima zajedničkog, grupnog provođenja slobodnog vremena. Posredno, jasno je da se koncept slobodnog vremena, njegove uloge, značenja, vrijednosti i funkcije mogu i trebaju istraživati s gledišta različitih područja znanosti i umjetnosti.
Središnjom temom konferencije Umjetnost, kultura, sport i slobodno vrijeme osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju potičemo i pozivamo akademsku i širu društvenu zajednicu istraživati, prikazivati, pokazivati, predlagati i vrednovati koncepte umjetnosti, kulture, sporta i slobodnog vremena u kontekstu osoba s invaliditetom i/ili djece s teškoćama u razvoju.

Podteme konferencije:

Umjetnost kao izražajno sredstvo

Umjetnost kao terapija

Umjetnost kao oslobađanje ili kao prostor osobne slobode

Kultura življenja osoba s invaliditetom

Kulturne politike i osobe s invaliditetom

Kultura provođenja slobodnog vremena

Kulturne institucije i osobe s invaliditetom

Pravo osoba s invaliditetom na slobodno vrijeme

Pravo na participaciju u umjetnosti i kulturi osoba s invaliditetom

Pravni aspekti umjetnosti, kulture, sporta i slobodnog vremena u kontekstu osoba s invaliditetom

Sport osoba s invaliditetom

 

Plenarni predavači:

Doc. dr. sc. Vedrana Marković,
Muzička akademija Univerziteta Crne Gore
Prof. dr. sc. Helena Sablić Tomić
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku,
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Prof. dr. sc. Rachell Schiff,
Faculty of Education, Bar – Illan University, Israel
Prof. dr. sc. Kristina Urbanc
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Organizacijski odbor:

prof. art. Tatjana Bertok-Zupković (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), izv. prof. dr. sc. Tatjana Ileš (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), izv. prof. dr. art. Ines Matijević Cakić (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), Lorna Kalazić – Jelić, asistentica (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), Snježana Lustig, dipl. učit. (Agencija za odgoj i obrazovanje), dr. sc. Antonija Matić (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), doc. dr. sc. Dubravka Papa (Pravni fakultet u Osijeku), Tomislav Prunić, student (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), Ivona Rapić, studentica (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), doc. dr. sc. Ksenija Romstein (Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Osijek), Mirela Skelac, univ. spec. act. soc. (Agencija za odgoj i obrazovanje), doc. dr. sc. Ivana Stanić (Filozofski fakultet u Osijeku), doc. dr. sc. Tihana Škojo (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), Zoran Špoljarić, asistent (Kineziološki fakultet u Osijeku), Iris Tomić, asistentica (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), Marijan Tustonja, asistent (Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru), dr. sc. Mirna Sabljar, predsjednica (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku)

Programski odbor:

izv. prof. dr. sc. Jasmina Bećirović-Karabegović (Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu), doc. dr. sc. Amir Begić (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), prof. dr. sc. Anica Bilić (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti), prof. dr. sc. Dejana Bouillet (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), doc. nasl. dr. sc. Davor Brđanović (Glazbena škola u Varaždinu), doc. dr. sc. Zlatko Bukvić (Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), prof. dr. sc. Silva Butković Soldo (Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek i Hrvatska akademija medicinskih znanosti), doc. dr. sc. Biljana Činčurak Erceg (Pravni fakultet Osijek), prof. dr. sc. Ines Drenjančević (Medicinski fakultet Osijek), prof. dr. sc. Matjaž Duh (Sveučilište u Mariboru, Pedagoški fakultet), doc. dr. sc. Ana Đanić Čeko (Pravni fakultet Osijek), izv. prof. dr. sc. Jerneja Herzog (Sveučilište u Mariboru, Pedagoški fakultet), dr. sc. Olivia Karaolis (Sveučilište u Sydneyu), izv. prof. dr. art. Jelena Kovačević, univ. spec. art. therap. (Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku), prof. dr. sc. Aksinja Kermauner (Pedagoški fakultet Univerza na Primorskem, Koper), doc. dr. sc. Maja Nižić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru), doc. dr. sc. Vedrana Marković (Muzička akademija Univerziteta Crne Gore), prof. dr. sc. Jelena Martinović Bogojević (Muzička akademija Univerziteta Crne Gore), izv. prof. dr. sc. Haris Memišević (Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu), doc. dr.sc. Hrvoje Mesić (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), prof. dr. sc. Vesnica Mlinarević (Kineziološki fakultet u Osijeku), prof. dr. sc. Siniša Opić (Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), prof. dr. art. Jasmina Pacek, univ. spec. art. therap. (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), izv. prof. art. dr. sc. Antoaneta Radočaj-Jerković (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), izv. prof. dr. sc. Ilija Rumenov (Pravni fakultet Iustinianus Primus Sveučilišta Ćirila i Metoda u Skopju), izv.
prof. dr. sc. Jasna Šulentić Begić (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), dr. sc. Igor Tretinjak, predavač (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku)

Oblici sudjelovanja na konferenciji:

• usmeno izlaganje (trajanje izlaganja 15 min i 5 min diskusije)

• koncerti, izložbe

• panel-diskusija

• prikaz dobre prakse rada osoba s invaliditetom

• pokazna radionica (trajanje radionice do 45 min)

• poster prikaz

Službeni jezici konferencije: hrvatski i engleski

Kotizacija

Sudionici s izlaganjem:

Jedan autor: 100,00 €

Dva autora: 150, 00 €

Tri autora: 200 €

Više od tri autora: 300 €

Studenti poslijediplomskih studija: 60,00 €

Sudionici bez izlaganja: 40,00 € (broj je sudionika ograničen)

Studenti s invaliditetom i njihovi mentori koji sudjeluju u konferenciji ne plaćaju kotizaciju. Osobe s invaliditetom ne plaćaju kotizaciju.

Kotizacija uključuje sudjelovanje na konferenciji, prisustvovanje na svim događanjima, promotivne materijale konferencije, okrjepu tijekom konferencije.

Uplatu kotizacije potrebno je izvršiti do 15. 11. 2023. na: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, K. P. Svačića 1f, Osijek IBAN: HR7323600001102689236 OIB:60277424315
U opisu plaćanja molimo navesti: Kotizacija za sudjelovanje na konferenciji, ime i prezime osobe za koju se plaća kotizacija i OIB.

Rok za slanje sažetka na hrvatskom i engleskom jeziku: 1. 11. 2023.

Obavijest o prihvaćanju sažetaka: 5. 11. 2023.

Rok za slanje cjelovitog rada: 1. 3. 2024.

Radovi poslani nakon navedenog roka neće se uzeti u obzir za recenziranje i objavu. Pozitivno ocijenjeni radovi bit će objavljeni u zborniku radova koji će se izdati tijekom 2024. godine. Autori radova dobit će primjerak zbornika.

Kontakti za komunikaciju:

dr. sc. Mirna Sabljar (msabljar@aukos.hr; tel.: +38598 585 742)

izv. prof. art. Tatjana Bertok-Zupković (tatjanabz@email.t-com.hr; tel.: +38599 264 0682)

izv. prof. dr. sc. Tatjana Ileš (tatjana.iles@gmail.com; tel.: +38598 811 909)

Iris Tomić, asistentica, tajnica konferencije (konferencija.osi3@aukos.hr; konferencija.osi3@gmail.com )

Elektroničke adrese konferencije na koje se dostavljaju prijave: konferencija.osi3@aukos.hr konferencija.osi3@gmail.com

VAŽNE NAPOMENE: Predviđeno je održavanje konferencije u kontaktnom obliku. Svi prijavljeni sudionici bit će pravovremeno obaviješteni o eventualnim promjenama, a obavijest će biti objavljena i na službenoj mrežnoj stranici Konferencije na mrežnoj stranici Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.

Pozivno pismo

First Call  

Prijavnica

Application Form

UPUTE ZA PISANJE RADA 

PAPER GUIDELINES 

 

 

Podijeli...